Czym są napady nieobecności?

Komórki nerwowe mózgu (neurony) komunikują się ze sobą poprzez wysyłanie małych sygnałów elektrycznych. Podczas napadu (drgawek) wzorzec wysyłania tych sygnałów elektrycznych nagle się zmienia. Staje się on niezwykle intensywny i nienormalny.

Napad może dotyczyć małego obszaru mózgu. Może też dotyczyć całego mózgu. Jeśli dotyczy całego mózgu, nazywany jest napadem uogólnionym.

Dwie najczęstsze formy uogólnionych napadów to:

  • napady uogólnione
  • napady nieobecności

Obie formy uogólnionych napadów powodują tymczasową utratę przytomności.

Napad nieobecności powoduje utratę przytomności na 30 sekund lub mniej. Jest ona ledwo zauważalna, jeśli w ogóle. Osoba po prostu przestaje się ruszać lub mówić. Wpatruje się pusto przed siebie i nie odpowiada na pytania. Napad jest krótki i trudny do zauważenia. Osoba może mieć 50 lub 100 napadów nieobecności dziennie, bez ich wykrycia.

Kiedy napad nieobecności kończy się, osoba wraca do swoich normalnych czynności. On lub ona nie zdaje sobie sprawy, że coś się stało.

Padaczka to zaburzenie mózgu, które powoduje nawracające napady, jeśli nie jest leczona. U dziecka z powtarzającymi się napadami nieobecności mówi się o dziecięcej padaczce nieobecności lub padaczce typu petit mal.

Napady nieobecności mogą rozpocząć się w dowolnym momencie w dzieciństwie. Najczęściej zaczyna się między 4 a 15 rokiem życia.

W większości przypadków przyczyna napadów jest nieznana. Czynniki genetyczne (dziedziczne) mogą odgrywać pewną rolę w rozwoju padaczki nieobecności.